Przeskocz nawigacjęWziął ze sobą również korespondencyjny kurs przygotowujący do egzaminów w Instytucie Transportu. To świadoma decyzja, chciał bowiem zapewnić sobie dodatkowe ćwiczenia sprawności umysłu. Z podobnych pobudek jego sponsor, „Sunday Times”, wysłał go do psychiatry, by móc porównać kondycję jego umysłu przed wyprawą i po niej. Psychiatra określił go jako „niepokojąco normalnego”.
Jego normalność z pewnością niepokoiła psychiatrę, ale diagnoza była nietrafiona.Normalni ludzie nie próbują opłynąć samotnie kuli ziemskiej. Nie porzucają dotychczasowego życia i nie angażują się z fanatyczną determinacją w mrożącą krew w żyłach wyprawę, na którą nikt przed nimi się nie odważył i którą najprawdopodobniej przypłacą życiem. Nikogo z uczestników Golden Globe nie moża było nazwać normalnym, ale Knoxa-Johnstona, jako jedynego spośród rywali, nie dręczyły żadne mroczne introspekcje. W świecie, w którym ludzka natura nie jest określana na podstawie odstępstw od hipotetycznego wzorca, faktycznie mógłby uchodzić za osobę normalną.

To fragment książki, która opowiada o pierwszych regatach dookoła Ziemi, bez zawijania do portu. Jest druga połowa lat sześćdziesiątych, Amerykanie wysyłają Apollo z misją na Księżyc, a 9 śmiałków podejmuje się wyzwania, które może wnieść ich na piedestały sławy…lub zabić. Kto wystartował, kto się wycofał, kto przeżył? Fascynująca opowieść o pasji, wyzwaniu, chęci sławy, zdobycia pieniędzy. Książka zawiera przedmowy kpt Zbigniewa „Gutka” Gutkowskiego (pisana na pokładzie OPERON RACING podczas samotnych regat Velux5Oceans) oraz kpt Romana Paszke. Wewnątrz znajdują się wspaniałe fotografie ukazujące bohaterów oraz schematy ich jachtów. Dla wszystkich miłośników żeglarstwa, i nie tylko polecam „Wyprawę szaleńców„, którą czyta się jednym tchem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: